Vloženo: 17. 5. 2016 Číslo dotazu: 3231

Dobrý den.
Před nedávnem zavedli v zaměstnání každodenní losování 2 zaměstnanců kteří půjdou na test na drogy. Od pondělí do pátku pochopím a respektuji, ale lze se bránit tím, že ve svém osobním volnu, což jsou 2 dny v týdnu, nemohu požít ani thc, natož něco jiného? Ve slinách, moči, krvi to bude pozitivní i když si dám "jointa"v sobotu, nebo neděli. Co vlastně šlověk může ve svém volnu?!
Pozn.práce je psychicky náročná a nevidím nic špatného na tom si po práci dát. Nehledě na to, že kolega nadýchal po vyčištění zubů a jiný kolega měl v testu extázi, ač žádnou nepožil. A co léky, ty také mohou zkreslovat? Děkuji vám za odpověd.

Odpovídá Hana Fidesová (23. 5. 2016)

Dobrý den,

ve svém volnu můžete dělat, co uznáte za vhodné, tedy i užívat návykové látky. Jejich užívání samo o sobě trestné není, držení tzv. nelegálních drog může být hodnoceno jako přestupek, event. v případě většího než malého množství jako trestný čin.

Co se týče vlivu užívání drog na zaměstnání, zaměstnanec je povinen:
- nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště, nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele a nekouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci;
- podrobit se na pokyn oprávněného vedoucího zaměstnance písemně určeného zaměstnavatelem zjištění, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.

Pokud užívání alespoň občas návykové látky, byť mimo pracovní dobu, nelze vyloučit, že pozitivní orientační test na drogy budete mít pozitivní. Pozitivní orientační test může mít dokonce i zaměstnanec, který žádnou drogu nepožil, orientační test je pouze prvním krokem, po pozitivním výsledku by mělo následovat lékařské vyšetření, spojené s odběrem krve a moči, které následně vyhodnotí laboratoř. Některé typy alkoholových testerů jsou natolik spolehlivé, že již není za určitých podmínek třeba provádět krevní testy, nepředpokládám však, že by je měl zaměstnavatel k dispozici (standardně je používá Policie ČR při silničních kontrolách).

Podstatný pro Vás je další postup zaměstnavatele. Pokud by zaměstnavatel z orientačního testu vyvozoval negativní právní následky, měl by jeho postup být v souladu s metodickým pokynem MZCR (viz zde: http://poradna.asociace.org/res/data/000009.pdf ). Pokud by zaměstnavatel na základě orientačního testu zaměstnance trestal, event. s ním skončil pracovní poměr, nezbylo by zaměstnanci než se bránit soudně (žalobou na určení neplatnosti skončení pracovní poměru).

S pozdravem Hana Fidesová