Vloženo: 16. 9. 2016 Číslo dotazu: 3348

Dobrý den
Chtěla bych se zeptat. Po provedeném testu na drogy mi byl odebrán ŘP,po uplynutí poloviny trestu nyní žádám o jeho navrácení. Podstoupila jsem psycholog.testy a vyš.EEG a po jejich absolvování a zaplacení mi pan DR. řekl že potvrzení o psychotestech mi stejně dát nemůže protože napřed musím rok k němu docházet na toxikologické vyšetření kdy jeden odběr stojí 700Kč na můj dotaz proč? mi odpověděl že vyšla nová vyhláška a více mi zdělit odmítl byl velmi arogantní až hrubý. Po tel.hoforu s dopravním inspektorátem jsem zjistila že žádná taková vyhláška není. Vrátila jsem se k p.DR po 2 dnech a žádala potvrzení. Bylo mi vystaveno opět s hrubým chováním pana Dr. a to ve znění: Závěr dopravně psychologického vyšetření: 1. 2. psychicky způsobilá s podmínkou ( ročního odkladu ,kdy musí prokázat abstinenci od pervitinu cestou toxikol. rozborů ve FN Olomouc,či FN Ostrava). Já jsem z Jeseníku a do obou zmiňovaných zařízení to mám minimálně 100KM
Můj dodaz zní: 1. Má pan doktor právo vystavit takový posudek ? A jak se proti posudku který mě evidentně poškozuje a popírá právo na poloviční prominutí trestu bránit ?
Při předání posudku mi ještě řekl....a běžte si za jiným chytrákem opravdu nevím co si mám o takové péči myslet a jak se mohu bránit je to přece lékař ? A na posudku je jako vystavující a vyšetřující osoba uvedená nějaká paní MGR se kterou jsem ani nemluvila ani ji neviděla k tomu se váže druhý dotaz: Je tohle možné a legální ???
Děkuji za radu a odpověď Hanka

Odpovídá Hana Fidesová (20. 9. 2016)

Dobrý den,

pokud nesouhlasíte se závěry posudku o výsledku dopravně-psychologického vyšetření, můžete do 10 pracovních dnů ode dne jeho vydání podat návrh na jeho přezkoumání ministerstvu dopravy. Ministerstvo určí do 15 pracovních dnů od doručení návrhu na přezkoumání vydaného posudku komisi složenou ze 3 akreditovaných psychologů, která provedené dopravně psychologické vyšetření přezkoumá a jeho výsledky potvrdí nebo vydá nový posudek. Členem komise nesmí být psycholog, který vydal přezkoumávaný posudek (§ 87c zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu v platném znění).

Nad rámce věci upozorňuji, že psycholog není lékař a v tomto případě Vám neposkytuje péči, ale "pouze" v souladu se silničnímu předpisy má vydávat dopravně znalecký posudek. To samozřejmě neznamená, že by se mohl chovat arogantně či odvádět nekvalitní práci. Nemůžete si však na něj standardně stěžovat u České lékařské komory, neboť není jejím členem a komora tak proti němu nemůže vést kárné řízení.

Co se týče upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti, upřesňuji, že Vaším právem je žádost podat, ale na vyhovění žádosti není právní nárok., tj. úřad může, ale nemusí vyhovět.

Situace řidičům navíc významně zkomplikovala od února nově zavedená povinnost dokládat dopravně psychologické vyšetření pro účely vrácení řidičského průkazu i v případě, kdy je řidiči uložen nejkratší trest zákazu činnosti, tj. 6 měsíců. To se však dokládá až po rozhodnutí o prominutí zbytku trestu - k tomu viz např. informace zde: http://www.praha.eu/jnp/cz/potrebuji_resit/zivotni_situace/dopravnespravni_cinnosti/registr_ridicu/registr_ridicu-postup_pri_zadosti_o_vraceni_ridicskeho_1.html .

S pozdravem Hana Fidesová