Zadržení ŘP

Vloženo: 15. 6. 2017, Číslo dotazu: 3584

Dobrý den,

minulý pátek (9.6.2017) jsem byl zastaven Policií ČR v průběhu jízdy na babetě, jelikož jsem neměl ochrannou přilbu. Po dechové zkoušce mi byl naměřen zbytkový alkohol ve výši 0,58. Policie mi ihned odebrala řidičský průkaz a na mou žádost mě odvezla do nemocnice na krevní odběr. Uplynuly již 4 pracovní dny a řidičský průkaz ještě stále nebyl doručen na úřad, který by měl zahájit správní řízení. Dle zákona č. 361/2000 Sb, § 118b bod 4) je Policie povinna ŘP odeslat nejpozději následující pracovní den. To se však evidentně nestalo. Dle poznámek od pana policajta jsem si vydedukoval, že mi zřejmě chtějí dělat problémy. Slyšel jsem na svůj účet, že mi pěkně zavaří. Jelikož denně dojíždím do/z práce autem, zejména pak v noci, kdy nemám jinou možnost se do Prahy dostat (žádné hromadné dopravní prostředky do místa bydliště po 1 hod. ranní nejezdí), je pro mě zadržený ŘP opravdu velkým problémem. Chtěl bych se tedy zeptat, zda je možné tuto situaci, která nastala, nějakým způsobem napadnout. Zbytečné zadržování ŘP je nezákonné.

Děkuji moc za odpověď.

S pozdravem,

Lukáš

Odpovídá: Jan Vobořil (15. 6. 2017)

Dobrý den,

jak píšete, tak z § 118b odst. 4 zákona o silničním provozu skutečně vyplývá povinnost policisty odeslat nejpozději následující den řidičský průkaz obecnímu úřadu, který rozhodne o jeho zadržení až do pravomocného ukončení věci. V daném případě bych doporučil podání stížnosti na postup policie k vedoucímu daného oddělení. Informace, jak a kam stížnost podat najdete v tomto článku: http://www.policie.cz/clanek/o-nas-povinne-zverejnovane-stiznosti.aspx .

S pozdravem,
Jan Vobořil

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací

Upozornění

E-mailové a webové dotazy týkající se problematiky řízení motorových vozidel pod vlivem OPL jsou vyřizovány ve lhůtě do pěti pracovních dnů.

Sekce primární prevence A.N.O. Sekce harm reduction A.N.O. Sekce terapeutických komunit A.N.O. Sekce intenzivní ambulantní a následné péče A.N.O. Sekce drogových služeb ve vězení A.N.O. Právní poradna A.N.O.