zjištění subutexu

Vloženo: 8. 10. 2017, Číslo dotazu: 3673

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda policie testuje v krvi subutex.Před pár dny mě zastavila policejní kontrola a mimo jiné, mi dělala test na drogy, který vyšel pozitivní na amfetamin a opiát.Amfetamin jsem měla před týdnem, takže nechápu jak se na testru mohl objevit, jako pozitivní, ale ten v krvi určitě už nebude ale beru subutex 4mg denně,takže se bojím,že ten mi tam zjistí.Ovšem nikde na netu, jsem nenašla,jestli na něj dělají také testy, z odebrané krve.Jen tak pro zajímavost,dva dny před touto událostí,mě také dělali při silniční kontrole test na drogy a nic se tam neobjevilo a od té doby jsem kromě toho subutexu nic neměla.Akorát při té první kontrole,kde se nic neobjevilo,mi dělali test ze slin a při té druhé kontrole to byl test z potu.
Děkuji za odpověď

Odpovídá: Hana Fidesová (9. 10. 2017)

Dobrý den,

Právní poradna A.N.O. poskytuje právní poradenství související s užíváním návykových látek, Váš dotaz by Vám lépe zodpověděl toxikolog nebo psychiatr, který má zkušenost se substituční léčbou.

Nicméně pokud je mi známo, při laboratorních testech u řidičů se buprenorfin běžně nezjišťuje, ale dělá se jen skupinový opiátový test na heroin, morfin, kodein atd. Pokud tedy nebyl zadán cílený dotaz na buprenorfin, např. protože jste uvedla, že jste pacientem substituční léčby, pravděpodobně to nevyjde najevo.

Navíc při dodržování předepsaného dávkování při substituční terapii je koncentrace buprenorfinu v krvi v rozmezí 0,3 - 0,7 µg/l a při testování výskytu v moči pomocí běžných testovacích destiček jsou pouze negativní nálezy. Pokud není pozitivní nález v moči, testování krve se už neprovádí.

Pokud by přeci jen byl zjištěn buprenorfin, aktuální právní úprava ohledně řízení po vlivem návykových látek tuto látku nezahrnuje, resp. nestanoví hranici účinné látky v krvi,  a to, zda jste byla či nebyla pod vlivem by muselo být zjišťováno prostřednictvím znaleckého posudku. V případě pozitivního nálezu buprenorfinu nás neváhejte kontaktovat za účelem podrobnějšího poradenství, protože po odborné stránce by nás takový případ velmi zajímal. Kontakty na naši kancelář jsou zde: http://poradna.asociace.org/kde-nas-najdete/ .

S pozdravem Hana Fidesová

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací

Sekce primární prevence A.N.O. Sekce harm reduction A.N.O. Sekce terapeutických komunit A.N.O. Sekce intenzivní ambulantní a následné péče A.N.O. Sekce drogových služeb ve vězení A.N.O. Právní poradna A.N.O.