odmitnuti odběru krve bez orientacniho testu

Vloženo: 8. 10. 2017, Číslo dotazu: 3674

Dobry den při silniční kontrole jsem byl podroben dechove zkousce (negativni) a na dotaz zda jsem pod vlivem navykovych latek jsem odpověděl že ne a že jsem ochotny se podrobit orientačnímu testu.Policista odpověděl, že testy ma vadne ze pojedeme do nemocnice na to ja ze nikam nejedu ze chci test na miste.Policista z meho tonu hlasu vycitil ze musi zavolat posily,protozeze jsem nebezpecny, kdyz prijeli zeptal jsem se jich na test ovsem take test nemeli takze jsem znovu odmitl nekam jezdit ,nevim proč bych měl.podepsal jsem to vyjadril nesouhlas z duvodu vyse uvedeneho.Zajímá mě zda bez přestupku a pro doměnku o vadnosti testu orientacniho  ma policie pravo na to vas odvezt ..a ze zkušeností jak toto posuzuje komise
Děkuji

Odpovídá: Jan Vobořil (9. 10. 2017)

Dobrý den,

výzva k lékařskému vyšetření by neměla být výrazem svévole či šikany, ale měla by být založena na podezření, že dotyčná osoba řídila pod vlivem návykové látky (k tomu viz např. rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ve věci sp. zn. 5 As 24/2009, či 7 As 151/2011 ). Toto podezření obvykle plyne z pozitivního výsledku orientačního testu, ale může plynout i z jiných indicií v případě, že test není průkazný, funkční, či není k dispozici. Záleží tedy, jaké důvody vedly hlídku k výzvě, abyste se podrobil vyšetření. Pokud by tyto důvody chyběly a výzva přišla pouze v důsledku toho, že hlídka u sebe neměla orientační testy pro provedení namátkové kontroly, tak se domnívám, že vzhledem k výše zmíněné judikatuře nebyla taková výzva v souladu se zákonem.

S pozdravem,
Mgr. Jan Vobořil, Ph.D.

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací

Sekce primární prevence A.N.O. Sekce harm reduction A.N.O. Sekce terapeutických komunit A.N.O. Sekce intenzivní ambulantní a následné péče A.N.O. Sekce drogových služeb ve vězení A.N.O. Právní poradna A.N.O.