Pozitivní testy na EtG

Vloženo: 10. 2. 2018, Číslo dotazu: 3751

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem, co může způsobovat opakovaně pozitivní test na EtG v moči.
Podrobil jsem se dobrovolně odvykací protialkoholické léčbě v LNN. Ačkoli alkohol od srpna 2017 nepožívám, přesto mám opakovaně pozitivní testy na EtG, kterým se podrobuji v rámci doléčování v AT ambulanci. Z jídelníčku jsem vysadil vše, o čem se domnívám, že by mohlo mít vliv na výsledek testu a stav se nemění. Ze čtyř testů, při stejném chování, vyšly tři pozitivní a pouze jeden negativní. Nechal jsem si udělat krevní testy, které  vyšly na ALT, AST i GGT  u spodní hranice povolených mezí a vyšetření u odborného gastroenterologa (rovněž vše v normě). Tento stav je pro mne velmi deprimující, protože na 100 % vím, že i když alkohol nepožívám, přesto se na mne pohlíží jako na člověka, který neabstinuje. V krajním případě mi hrozí správní řízení s návrhem na odebrání ŘP. Předem díky za odpověď.

Odpovídá: Hana Fidesová (13. 2. 2018)

Dobrý den,

Právní poradna A.N.O. se specializuje na právní problémy související s užíváním návykových látek, Váš dotaz se týká interpretace laboratorních výsledků v souvislosti s kontrolou abstinence. Doporučuji Vám proto kontaktovat některou laboratoř soudní toxikologie nebo jiného lékaře.

Nicméně z dostupných zdrojů vyplývá, že metoda detekce v EtG má své limity a výsledky mohou být ovlivněny např. v souvislosti s infekcí močových cest. Viz např. zde: http://www.sanglab.cz/media/laboratorni-listy/laboratorni_listy_2015/lab.%20listy_1530_Etylglukuronid.pdf . Proto je též doporučováno, aby pro účely právní byly výsledky ověřeny i jinak.

Jak shora uvedeno s podrobnosti se obraťte na toxikologa či lékaře.

S pozdravem Hana Fidesová

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací

Sekce primární prevence A.N.O. Sekce harm reduction A.N.O. Sekce terapeutických komunit A.N.O. Sekce intenzivní ambulantní a následné péče A.N.O. Sekce drogových služeb ve vězení A.N.O. Právní poradna A.N.O.