Řízení pod vlivem návykových látek

Vloženo: 10. 2. 2018, Číslo dotazu: 3752

Dobrý den, byl jsem zastaven piolicií kvůli teledfonování za jízdy, což jsem absolutně vyloučil, protože telefonuji přes handsfree a v tu dobu jsem ani netelefonoval. Odmítl jsem podepsat přestupek a oznámil policii že chci jít do správního řízení. Následovala kontrola povinné výbavy, oken, testu na alkohol - v pořádku a testu na drogy. Líznul jsem, policista mi řekl že to bude asi 10-15 minut trvat a jestli souhlasím, nechá si to v autě. Neměl jsem s tím problém, protože jsem alkohol pil minimálně před 10dny a drogy jsem nikdy nepožil. Po 15 minutách přišel s výsledkem (test jsem neměl celou dobu na očích) na amfetamin, požádal jsem je o otestování znovu, to mi nebylo umožněno - mohu žádat v takovém případě o znovu otestování ? Dále jsme tedy souhlasil s převozem do nemocnice, kde mi byla odebrána krev a moč. Výsledky jsem se nedozvěděl, nevíte jak dlouho to trvá ? Dále jsem pak podepsal protokol kde bylo evidováno že alkohol OK, test na drogy pozitivní a že se mohu k tomu vyjádřit, to jsem udělal. Řidičsky průkaz mi odebrán nebyl. NEchápu, jak člověk může být pozitivní na něco, co skoro ani nezná, případně nikdy neměl. Žádné prášky neberu, neměl jsem, jen jsem byl zhruba 7 dní zpět na žloutence B, jelikožo odlítám do zahraničí. Dále by mě zajímalo, pokud test bude negativní, zda-li mohu žádat o kompenzaci ušlého zisku. Děkuji OP

Odpovídá: Hana Fidesová (13. 2. 2018)

Dobrý den,

pokud se týče testování na přítomnost návykových látek, policie nemá povinnost orientační test na tzv. nelegální drogy v případě pozitivity opakovat, byť by to mohlo být z hlediska úspory finančních prostředků na laboratoř efektivní a některé evropské státy takto postupují. Pokud Vás tedy policista následně vyzval k lékařskému vyšetření spojené s odběrem moči a krve, jednalo se o správný postup, kterému jste se podrobil. Výsledky testů bývají k dispozici řádově během 2 až 3 týdnů v závislosti na vytíženosti laboratoře. Výsledek nebo to, že byl trest negativní se dozvíte prostřednictvím obecního úřadu s rozšířenou působností, který má na starosti agendu dopravních přestupků.

Pokud se týče náhrady ušlého zisku, s ohledem na to, že Vám řidičský průkaz nebyl zadržen, žádný nárok Vám nevzniká. Chápu, že Vám podrobení se orientačnímu testu i lékařskému vyšetření zabralo určitý čas, nicméně podrobit se testování i vyšetření je Vaše zákonná povinnost. To, že může být orientační test falešně pozitivní je pravda, orientační testy mají své limity, proto se k verifikaci výsledků používá další lékařské a laboratorní vyšetření. Nárok na náhradu škody byste mohl mít např. v případě, že by Vám byl řidičský průkaz zadržen, následně se ukázalo, že laboratorní testy jsou negativní a správní řízení se nepřiměřeně protahovalo.

Další podrobnosti ohledně problematiky řízení pod vlivem návykových látek jsou na našem webu k dispozici zde: http://poradna.asociace.org/pravni-informace/rizeni-pod-vlivem/ .

S pozdravem Hana Fidesová

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací

Sekce primární prevence A.N.O. Sekce harm reduction A.N.O. Sekce terapeutických komunit A.N.O. Sekce intenzivní ambulantní a následné péče A.N.O. Sekce drogových služeb ve vězení A.N.O. Právní poradna A.N.O.