Vloženo: 31. 3. 2018 Číslo dotazu: 3784

Dobrý den

Dne 1.2.2018 mě zastavila hlídka PČR, která mi při kontrole zjistila pozitivní výsledky na přítomnost amfetaminu v krvi.Ačkoliv jsem nic nepožil krom běžných medikamentů proti chřipce jelikož to bylo období epidemie tak jsem se ji bohužel nevyhnul, ani jsem se nechoval nikterak rizikově či budil jiné podezření provedli tedy kontrolu mimochodem byl to 4 test za období 2 měsíců z čehož plyne první dotaz jak se bránit v budoucnu této policejní šikaně.
Druhý dotaz se týká zákonné lhůty pro vyřízení této záležitosti, osobně se mi nezdá v pořádku že na výsledky krevních testů jsem čekal přesně 30 dní, ačkoliv PČR garantovala rychlejší vyřízení ( z osobních zdrojů jsem si zjistil že "hříšníci" které zajistili po mě testy měli v daleko kratší době), dále přes výsledky krevních testů které byli nad limitem pozitivní magistrát města tedy správní orgán stále neučinil žádné rozhodnutí a jednání díky kterému by mi byl určen trest, jednak odebrání ŘP pro mě je likvidující, dále mě to velice omezuje ve svobodě,znemožňuje platit zákonem stanovené poplatky a možnosti výdělku. Přišel jsem o práci, jsem bez příjmu, nemám šanci si ani sehnat nějakou lepší práci kde není ŘP potřeba jak při výkonu tak dopravovaní na pracoviště, a nejhorší snad je to že po skoro dvou měsících od této věci stále nemám rozsudek kromě zprávy o zadržení ŘP magistrátem. Lze se nějak adekvátně bránit? S návykovými látkami opravdu problém nemám ani nejsem jejich uživatel, řidičský průkaz mě živý, již tak mám dost omezené spektrum kde můžu pracovat díky zdravotním omezením a odebrání průkazu ze mě udělalo prakticky bezdomovce bez příjmu. Děkuji za vaší odpověď případně mi prosím poraďte co můžu dělat a jak se bránit z celé situace jsem velice zoufalý a působí mi to dost velké psychické trauma.

Odpovídá Hana Fidesová (9. 4. 2018)

Dobrý den,

pokud se týče frekvence testování, zákon nestanoví žádná omezení, samozřejmě pokud by Vás v krátkých časových období jen za účelem obdobné kontroly stavěla tatáž hlídka, bylo by otázkou, zda se již nejedná o šikanózní výklad práva.

Policie ČR Vám nemůže garantovat rychlejší řízení, protože laboratorní testy sama neprovádí, navíc měla věc postoupit příslušnému magistrátu (event. obecnímu úřadu s rozšířenou působností).
Z Vašeho dotazu jsem vyrozuměla, že je Vám známo, že výsledky krevní testů byli na limitem ve smyslu nařízení vlády č. 41/2014 Sb. (blíže viz http://poradna.asociace.org/pravni-informace/rizeni-pod-vlivem/ ) a že jste dosud neobdržel žádné rozhodnutí magistrátu. Na vyřízení přestupku není stanovena žádná zákonná lhůta, resp. limitem je zákonem stanovená doba promlčení přestupku, která je v tomto případě 1 rok od jeho spáchání.

Pokud by u Vás byly zjištěny tzv. nadlimitní hodnoty účinných látek, správní orgán uloží vedle sebe jak zákaz řízení, tak pokutu.
Pokud návykové látky neužíváte, je otázkou dalšího dokazování, proč je laboratorní test nad limitem stanovených hodnot a je-li proveden v souladu s metodikou ministerstva zdravotnictví (viz zde: http://poradna.asociace.org/res/data/000009.pdf ). Pokud jste konstatováním, že s návykovými látkami nemáte problém mínil to, že subjektivně máte za to, že jste byl v pořádku, nehraje to roli, z hlediska správního řízení je rozhodující výsledek krevních testů.

Doporučuji Vám kontaktovat správní orgán, který věc vyřizuje s dotazem na další časový průběh řízení. Pokud by i nadále byl úřad nečinný a vyšlo by najevo, že Vaše testy byly negativní, nelze vyloučit vznik nároku na náhradu škody z titulu průtahů v řízení, pokud k ní v důsledku zadržení řidičského průkazu došlo.

S pozdravem Hana Fidesová