Vloženo: 28. 7. 2018 Číslo dotazu: 3847

Dobrý den,
jsem doluhodobě 7.roků abstinující alkoholik+narkoman (alkohol,pervitin-intrevenozně, marihuana)Při změně zubaře mě nový odmítnul (ten starý zubař nic o mé zavislosti nevěděl) že jsem rizikový pacient z důvodu žloutenek a HIV. Může mě takto diskriminovat? žloutenku ani HIV nemám testy mě dělali před 7. roky a od té doby jsem tzv. čistý. Doopravdy mě múže po takto dlouhé době abstinence odmítnout? Pravidelně docházím na AT Psychiatrie, jezdím na opakovací léčbu cca 1X za dva roky a jednou tydně AA.

Odpovídá Hana Fidesová (31. 7. 2018)

Dobrý den,

pokud Vás zubař odmítnul s odkazem na Vaši údajnou rizikovost, nepostupoval v souladu se zákonem. Dle ustanovení § 48 odst. 1 písm. a) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách v platném znění, může poskytovatel, kterého si pacient zvolil, odmítnout přijetí pacienta do péče pokud "by přijetím pacienta bylo překročeno únosné pracovní zatížení nebo jeho přijetí brání provozní důvody, personální zabezpečení nebo technické a věcné vybavení zdravotnického zařízení; překročením únosného pracovního zatížení se rozumí stav, kdy by zajištěním zdravotních služeb o tohoto pacienta došlo ke snížení úrovně kvality a bezpečnosti zdravotních služeb poskytovaných pacientům již přijatým..". Takový argument však od lékaře nezazněl.

Dle § 50 odst. 1 písm. a) má zdravotnický pracovník právo "získat od pacienta informace o tom, že pacient, kterému má poskytovat zdravotní služby, je nosičem infekční nemoci podle zákona o ochraně veřejného zdraví, a o dalších závažných skutečnostech týkajících se pacientova zdravotního stavu,". Domnívám se však, že o tuto situaci se ve Vašem případě nejedná, nejste-li aktuálně nosičem nemoci. Dle písm. b) je zdravotnický pracovník oprávněn "neposkytnout zdravotní služby v případě, že by došlo při jejich poskytování k přímému ohrožení jeho života nebo k vážnému ohrožení jeho zdraví." Ani tato podmínka není dle obsahu Vašeho dotazu splněna. Navíc, ani v případě nakažení hepatitidou či jinou nemocí, nelze ošetření odmítnout, jsou-li k dispozici ochranné zdravotnické pomůcky, což jsou.

Na postup lékaře si můžete stěžovat, ať už u poskytovatele (je-li lékař součástí většího zdravotnického zařízení), na zdravotním odboru krajského úřadu v obvodu lékaře či na České lékařské komoře. Je samozřejmě na Vašem zvážení, zda za této situace budete mít ještě zájem svěřit se takovému lékaři do péče či zda zvolíte jiného a souběžně budete řešit stížnost.
Další informace k tomuto tématu najdete např. zde: http://ferovanemocnice.cz/reseni-sporu-29/stiznosti-273.html .

S pozdravem Hana Fidesová