Vloženo: 24. 8. 2015 Číslo dotazu: 2939

Dobrý den.

Syn blížící se plnoletosti dělá autoškolu. Úspěšně studuje gymnázium. Je od první třídy léčen Ritalinem (Methylfenidát) pro ADHD na neurologii/psychiatrii. Ritalin je blízký amfetaminům, je předepisován na "opiátový" recept. Patří mj. mezi zakázaný doping. V příbalovém letáku je varování, že může být problémem při řízení, ovšem jen pokud by se objevily závratě, ospalost a poruchy vidění. Nic takového syn neměl po celou historii léčby (snažíme se o minimální dávky), čili nevidíme problém se řízením. Pediatr také bez problémů napsal doporučení pro autoškolu.

Jenom mi v poslední době (i po podrobném čtení letáku) došlo, že lék pravděpodobně pozitivně reaguje na amfetaminové orientační testy ("Tento lék může způsobit pozitivní výsledek vyšetření, kterým se zjišťuje užívání drog.")

Co je třeba mít u sebe pro případnou policejní kontrolu, aby mu na místě neodebírali ŘP? Lze požadovat vyšetření krve v případě problému? Co dělat, pokud policie odmítne? Kam se obrátit, pokud by k tomu došlo např. v neděli večer apod.?

(Syn je poněkud neobratný ve vztazích - také průvodní rys ADHD, impulzivní, s mírně sníženou frustrační tolerancí, navíc sám směřuje k dalšímu studiu práv, což vše může působit zdánlivě dosti drze.)

Díky moc.

Odpovídá Jan Vobořil (27. 8. 2015)

Dobrý den,

methylfenidát je uveden jako psychotropní látka v seznamu č. 5 nařízení vlády č. 463/2013 Sb., o seznamech návykových látek. Řidič by tedy neměl v souladu s § 125c odst. 1 písm. b) zákona o silničním provozu řídit motorové vozidlo bezprostředně po jejím užití nebo pokud je pod vlivem této látky. Skutečnost, že ritalin syn užívá legálně na lékařský předpis, bohužel na situaci nic nemění. Z pohledu zákona je to tedy v podstatě totéž jako by byla v krvi zjištěna jakákoli jiná návyková látky, byť by v případě rozhodování o udělení postihu za tento přestupek příslušný úředník zřejmě přihlédl k tomu, že je lék užíván legálně.

Není mi známo, jaké výsledky by vykazoval krevní test, tuto otázku doporučuji směřovat na některé pracoviště soudní toxikologie.

Co se týče vyšetření krve, tak je běžným postupem pokud orientační testy vyjdou pozitivní, že policie řidiče vyzve k vyšetření krve, protože samotné orientační testy nejsou dostatečným důkazem k prokázání přítomnosti dané návykové látky. Zadržení řidičského průkazu na místě do doby výsledků krevních testů však v případě pozitivních orientačních testů zcela spolehlivě zabránit nelze.

S pozdravem,
Jan Vobořil