Vloženo: 29. 10. 2016 Číslo dotazu: 3383

Dobrý den . Již jsem jednou psala a chtěla bych jen svůj dotaz upřesnit . Manžel měl recidivu na alkohol . Začal se ambulantně léčit a navštěvovat terapeauta . Pozastavili mu ŘP a jelikož až do té doby auto používal každý den , je to dost velký problém . Nikdy za volantem nepožil ! Byla bych ráda za každou radu . Děkuji

Odpovídá Hana Fidesová (31. 10. 2016)

Dobrý den,

odpovídám souhrnně na Váš předchozí i tento dotaz.

Z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, jakým způsobem bylo o "pozastavení" manželova řidičského průkazu rozhodnuto.

Předpokládám, že některý lékař vyrozuměl obecní úřad s rozšířenou působností (který má na starosti agendu řidičských průkazů) o tom, že Váš manžel není zdravotně způsobilý k řízení. Manžel měl být poté vyzván, aby se podrobil přezkoumání zdravotní způsobilosti, a z tohoto zkoumání předpokládám vzešel negativní nález v tom smyslu, že manžel není z důvodu závislosti na návykových látkách schopen řídit.

Pokud tomu tak je, bude muset manžel v budoucnu získat od posuzujícího lékaře doklad o zdravotní způsobilosti. Dle aktuální právní úpravy je totiž zdravotní způsobilost řidiče, který byl v minulosti závislý na alkoholu podmíněna bezpečným abstinenčním obdobím; za bezpečné abstinenční období se považuje nezpochybněná důsledná a trvalá abstinence trvající alespoň 1 rok, jejíž prokázání vyplývá ze závěrů učiněných příslušným odborným lékařem. V tomto případě by tedy potvrzení o abstinenci vydával ambulantní lékař a posuzující (tj. praktický) lékař by pak na jeho podkladě vydal posudek o zdravotní způsobilosti.
Bližší podrobnosti Vám sdělí též na příslušném obecním úřadu v místě bydliště.

S pozdravem Hana Fidesová