Vloženo: 25. 2. 2020 Číslo dotazu: 4183

Dobrý den,

mám dotaz ohledně vedoucí, která každý měsíc kopíruje nastřádané propustky od doktora od zaměstnanců, nevím pro jakou potřebu. Nikdo jsme jí k tomu souhlas nedal, a proto mě zajímá jestli je to vůbec legální? (Jsou tam naše údaje jak osobní tak i zdravotní)

Děkuji,
Kornélie

Odpovídá Hana Fidesová (25. 2. 2020)

Dobrý den,

Právní poradna A.N.O. se specializuje na poskytování právního poradenství v právních problémech souvisejících s užíváním návykových látek. Z Vašeho dotazu tato souvislosti nevyplývá, nicméně i pro potřeby dalších tazatelů ve stručnosti sděluji následující:

Z obsahu dotazu mohu jen těžko usuzovat, jak konkrétně tzv. propustky vypadají, nicméně předpokládám, že Vaše nadřízená jejich kopie (nebo originály) poskytuje mzdovému oddělení pro účely proplacení či neproplacení času stráveného u lékaře. Jaký je způsob vedení dokumentace u zaměstnavatele bude předpokládám uvedeno v nějakém vnitřním organizačním pokynu, těžko mohu posuzovat, proč jsou pořizovány kopie.
Návštěvy lékaře v pracovní době totiž patří mezi osobní překážky v práci (blíže viz: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-590 ) a poskytnutí volna i náhrady mzdy má svá pravidla.

K posouzení mzdových nároků jsou zapotřebí osobní údaje zaměstnance, které zaměstnavatel ze zákona shromažďuje a pro účely výpočtu mzdy nepotřebuje žádný zvláštní souhlas se shromaždováním osobních údajů, a dále je potřebná alespoň identifikace poskytovatele zdravotní služby. Nevidím důvod pro uvádění informací o zdravotním stavu na propustku, v dotazu toto blíže nespecifikujete.

Níže viz výňatek z přílušného nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci:

"1. Vyšetření nebo ošetření
a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen "nejbližší zdravotnické zařízení"), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).

2. Pracovnělékařská prohlídka, vyšetření nebo očkování související s výkonem práce
Pracovní volno na nezbytně nutnou dobu se poskytne zaměstnanci, který se podrobil pracovnělékařské prohlídce, vyšetření nebo očkování souvisejícím s výkonem práce v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy nebo rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví."

S pozdravem Hana Fidesová