Vloženo: 27. 2. 2020 Číslo dotazu: 4184

Dobrý den, rád bych se zeptal zda existují nějaké lhůty pro úřady při jejich rozhodování ve spojitosti s odebraním řidičského oprávnění. Dne 23.11.2019 v 10h dopoledne jsem byl zastaven policejní hlídkou, test na alkohol negativní, test na drogy pozitivní na THC. Bez námitek jsem se podrobil odběru krve, s policíí jsem spolupracoval. Naspoledy jsem marihuanu kouřil předchozího večera, cca ve 21h. Jelikož jsem pravidelným a dlouhodobým uživatelem, bylo mi jasné, že jsem dle zákona "vinen". Avšak zaráží mě postup úřadů, kdy do dnešního dne, tj 27.2.2020 já nevím jaká hodnota THC mi byla naměřena v krvi a jaký mě čeká trest. Když jsem to již nevydržel a zavolal na místní úřad s dotazem proč to tak dlouho trvá a zda je to normální, bylo mi odpovědí, že je to normální, co řeším když hulím a jestli se mi to nelíbí, tak se mám odstěhovat do jiného státu. (Ano, toto mi opravdu odpověděla úřednice, kterou si platím ze svých ne malých daní). Proto bych se rád zeptal, zda úřady opravdu mohou takto meškat s rozhodnutím, nejsou v dané věci nějaké lhúty? Děkuji.

Odpovídá Hana Fidesová (3. 3. 2020)

Dobrý den,

lhůty pro rozhodování o přestupku jsem jen pořádkové, tzn. že jejich nedodržení neznamená, že by věc nemohla být už projednána. Navíc v těchto případech úřady opírají své rozhodnutí o závěry znaleckého posudku, což vyřízení logicky i dle zákona prodlužuje.
Nejzazší lhůtou je tak fakticky uplynutí promlčecí doby, kdy zanikne odpovědnost za přestupek. V uvedeném případě je promlčecí doba 1 rok, jakmile Vám však bude dodrženo oznámení o zahájení řízení o přestupku, běh promlčecí doby se přerušuje, stejně tak jako v případě vydání rozhodnutí o vině, a odpovědnost za přestupek zaniká až uplynutím 3 let od spáchání přestupku.

To samozřejmě nic nemění na tom, že úřednice se chovala arogantně a na její chování si můžete stěžovat. Tato stížnost by se řešila odděleně a jejím důsledkem pravděpodobně nebude urychlení rozhodnutí ve Vaší věci.

S pozdravem Hana Fidesová