Zákaz řízení za pervitin

Vloženo: 22. 5. 2020, Číslo dotazu: 4221

Dobrý den, chtěla bych se zeptat 3. 12. 2019 jsem řídila motorové vozidlo ve 2:00 Ráno mě zastavila PČR přímo před domem když jsme se vrátili. Měla jsem v autě kámoše a psa. Dali mi testy na drogy. Den předtím jsem špatně spala a večer po odpolední směně v 22:10 mě známý pozval na pervitin. Řidičský průkaz mi ale nesebrali na místě. Byla jsem na krvi. Poté na výslechu PČR. A řekli mi že mi do 30dnu přijde dopis. Ten mi přišel po 5ti měsících. Trestní příkaz měla jsem tam 173ng/ml metanfetaminu a amfetamin 20ng/ml. S návrhem na potrestání 15mesicu zákaz všech motorových vozidel a 36k peněžitá pokuta. Jdu se odvolat snad tím aspoň něco zachráním. Drogy jsem od té doby neměla. V práci též potřebuji ŘP. Skládám a nakládám kamiony a ještě teď když je těžký si udržet práci. Některé agentury již i zrušili a lidé přišli o místa. Šlo by třeba místo odebrání ŘP dělat prospěšné práce? nebo jen vyšší peněžitá pokuta? Poučila jsem se tím až až, je to již 5 měsíců co stále normálně řídím a bez problémů. A najednou prostě odebrání ŘP, tak proč mi ho nesebrali na místě a až teď?

Odpovídá: Hana Fidesová (26. 5. 2020)

Dobrý den,

z Vašeho dotazu usuzuji, že jste proti trestnímu příkazu podala odpor a můžete tedy očekávat nařízení hlavního líčení, tedy ústního projednání věci.
Dle zkušenosti je Vámi uvedený trest zcela standardní, resp. spíše mírný, protože nazahrnuje obvyklý podmíněně odložený trest odnětí svobody. U tohoto typu trestné činnosti se zákaz řízení ukládá standardardně, jinak by pachatel byl ve výhodnější pozici než pachatel obdobného přestupku. Uložení zákazu činnosti ovšem závisí na úvaze soudu. Jiný druh trestu navrhovat samozřejmě můžete, event. můžete navrhnout podmíněné zastavení trestního stíhání, jehož podmínkou v tomto případě je doznání se k trestnému činu a projevení účinné lítosti. Jedná se však o řešení výjimečné, používané spíše u jiných typů trestných činů.
Pokud by Vám trest zákazu činnosti byl uložen i rozsudkem v návaznosti na proběhlé hlavní líčení, můžete po uplynutí poloviny trestu zákazu činnosti požádat soud o podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti.

S pozdravem Hana Fidesová

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:

Právní poradna A.N.O.
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací