Vloženo: 27. 5. 2020 Číslo dotazu: 4226

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám klientku, dříve užívala pervitin, OSPOD jí nařídil, aby se jednou týdně podrobovala screeningovým testům. Opakovaně jí vycházelo pozitivní THC. Naše služba toto testování zrušila a napsala email OSPODU z jakých důvodů. OSPOD naše poznatky ignoruje, ale jde mi o to: klientka má nařízené předběžné opatření, má OSPOD právo na to, po ní vyžadovat 2x za půl roku test na drogy? (přitom 2x za půl roku mi to přijde zcela irelevantní). Protože z metodického doporučení Ministerstva práce a sociálních věcí ČR vyplývá, že „užívání návykových látek rodičem samo o sobě jako příčina ohrožení dítěte v zákoně o sociálně-právní ochraně dětí definováno není a je zcela jasné, proč. Protože samo o sobě příčinou ohrožení dítěte ani být objektivně nemůže. Sociální pracovnice klientce ještě řekla, že jde vidět, že se o dítě stará dobře a dítě nestrádá. Chápu, že pokud dostala výchovné opatření, měla by chodit do adiktologické ambulance, ale musí být i to testování? Navíc mi máme jen screeningové testy a ty jsou u soudu neprůkazné. Klientka dostala tedy na výběr: ať se chodí testovat do našeho zařízení (i když OSPOD ví, že už to neděláme) nebo ať chodí do nemocnice na testy za 500 Kč.
Moje otázka tedy z ní: má OSPOD právo na to chtít po klientce testy? A pokud ne, jak se může klientka bránit?
Předem díky za odpověď.

Odpovídá Jan Vobořil (1. 6. 2020)

Dobrý den,

žádná povinnost podrobovat se testům na základě požadavku OSPOD v zákoně zakotvena není, tento požadavek je dle našeho názoru mimo zákonný rámec oprávnění OSPOD. Ustanovení o ukládání výchovných opatření dle § 13 zákona o soc. práv. ochraně dětí na ukládání povinnosti podrobovat se testování užít nepůjde. Stejně tak OSPOD není orgánem, který by klientku mohl vyzvat k testování dle zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně před škodlivými účinky návykových látek.
Je otázka o čem testování, navíc pokud by nebylo namátkové, má vůbec vypovídat. Doporučil bych, aby klientka písemně sdělila OSPOD, že s řádně léčí (abstinuje apod. - dle aktuální situace) a testování se podrobovat nebude, že takové testování považuje za nadbytečné i vzhledem k tomu, že je adiktologická služba s níž spolupracuje neprovádí a musela by si je hradit ze svého. Vhodné by bylo připojit k vyjádření klientky Vaše odborné stanovisko s podpisem vedoucího zařízení. Bohužel neuvádíte, jaký typ zařízení jste, těžko tedy posuzovat, proč OSPOD na Vaše e-mailové vysvětlení "neslyší".

V případě zájmu o podrobnější konzultaci prosím o kontaktování Právní poradny A.N.O. mailem či telefonicky. Webová poradna je určena primárně klientům - uživatelům návykových látek a jejich blízkým, kteří chtějí zůstat při hledání pomoci v anonymitě. Kontakty na nás jsou zde: https://poradna.asociace.org/kde-nas-najdete/ .

Děkuji za pochopení.

S pozdravem,
Jan Vobořil