Spolubydlící na ubytovně

Vloženo: 2. 6. 2020, Číslo dotazu: 4232

Dobrý den,
dnes za námi byla klientka, která bydlí na ubytovně na dvojlůžkovém pokoji. Ke klientce byl do pokoje ubytovaný i přes její námitky muž, se kterým se sice zná, ale nejsou v partnerském vztahu. Klientka má s tímto novým spolubydlícím problém v oblasti jeho hygieny, která je na nízké úrovni. Zápachu tohoto muže si všímají i další ubytovaní. Majitel ubytovny s tím odmítá cokoli dělat.

Jsou nějaké možnosti, jak se dá situace řešit? Může být k ženě, bez jejího souhlasu na pokoj v ubytovně být ubytovaný muž? Má klientka, kromě změny ubytovny i jinou možnost?

Děkuji za odpověď

Odpovídá: Jan Vobořil (8. 6. 2020)

Dobrý den,

vše záleží na pravidlech, která jsou v ubytovně nastavena. Ta by měla být jednak součástí smlouvy, případně ubytovacího řádu. Klientka by se tedy s nimi měla seznámit a pokud v nich najde oporu pro svůj poždavek, tak se na příslušné ustanovení odvolat. Pokud jde o právní úpravu, tak zde by se šlo odvolat podpůrně například na povinnost ubytovatele zajistit nerušený výkon práva na ubytování dle § 2328 občanského zákoníku. Porušením práva by mohlo být i ubytování spolunocležníka, který nedodržuje hygienu.

S pozdravem,
Jan Vobořil

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:

Právní poradna A.N.O.
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací