Předvolání na policii jakožto svědka kvůli zatčení lidí za CzechAirlines

Vloženo: 4. 6. 2020, Číslo dotazu: 4233

Před nějakou dobou jsme si s kamarádem na mé jméno a mou adresu objednali zhruba sto dávek MDMA plus nějaké další drogy přes darknetového vendora CzechAirlines. Chtěli jsme si udělat zásobu pro osobní potřebu dlouhou dobu dopředu, abychom nemuseli znovu objednávat, neměli jsme v plánu tyto drogy prodávat. Zásilka nikdy nedorazila a k nám se poměrně krátce poté dostala informace, že lidé za CzechAirlines byli zatčeni.

Dnes jsem dostal předvolání na policii v pozici svědka. Co mám dělat? Mohou mi zabavit mobil a počítač? Mám vše popřít?

Předem děkuji za odpověď

Odpovídá: Hana Fidesová (5. 6. 2020)

Dobrý den,

předpokládám, že jste předvolán k podání vysvětlení. V této fázi máte právo odepřít podání vysvětlení s tím, že byste si tím mohl způsobit trestní stíhání. Stejně tak můžete odepřít výpověd v postavení svědka. Objednání drogy ze zahraničí je posuzováno jako trestný čin dle § 283 trestího zákoníku. Pokud dodavatel nebyl v zahraničí, mohl byste odpovídat za trestný čin držení drogy pro vlastní potřebu dle § 284 trestního zákoníku, dle způsobu objednání by se mohlo jednat i o obstarání drogy pro jiného (pro kamaráda), opět dle § 283 trestního zákoníku.(blíže viz zde: https://poradna.asociace.org/pravni-informace/drogove-trestne-ciny/ ), vše ve stádiu pokusu. Pokus trestného činu se trestá stejnou sazbou jako dokonaný trestný čin.

Pokud proti Vám bude zahájeno trestní stíhání, z obsahu trestního stíhání zjistíte, jaké důkazy proti Vám policie shromáždila. Další taktika obhajoby by se pak odvíjela od stavu dokazování. Policie může zabavit věci, které sloužili ke spáchání trestného činu či mohu sloužit jako důkaz, zda se tak stane ve Vaší věci mohu těžko bez znalosti dalších podrobností odhadovat, zejm. pokud se jedná o rozsáhlejší distribuci prostřednictvím darknetu.

S pozdravem Hana Fidesová

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:

Právní poradna A.N.O.
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací