Řidičský průkaz

Vloženo: 10. 6. 2020, Číslo dotazu: 4239

Dobrý den, měl jsme nějaké psychické potíže. Docházel jsem do sdružení Fokus a zde doktorka která mě viděla jednou rozhodla že jsem zdravotně nezpůsobili. Jelikož mám trvalé bydliště na úřadě nedoputovala ke mě žádná pošta, až při zastavení PČR sem se dozvěděl že už 2 měsíce mám platný zákaz řízení. Nyní by mě zajímalo jak pokračovat ke vrácení řidičského průkazu. Tvrdí mi že musim být bez řidičáku 2 roky, dodržovat léčbu a mít potvrzenou abstinenci drog. Je opravdu nutné být 2 roky bez ŘP? Děkuji B.

Odpovídá: Jan Vobořil (11. 6. 2020)

Dobrý den,

předpokládám, že k odebrání ŘP došlo v souvislosti se ztrátou zdravotní způsobilosti, kdy jste se zřejmě nedostavil na nařízené přezkoumání, event. včas nedodal zdravotní posudek. Vrácení řidičského oprávnění je skutečně v případě závislosti možné po dvou letech nezpochybněné abstinence (viz Příloha č. 3 IX vyhl. 277/2004 Sb.), citaci přidávám níže. Nejde tedy o zákaz řízení jako sankci za nějaký přestupek/trestný čin, ale o ztrátu řidičského oprávnění z důvodu ztráty zdravotní způsobilosti. Každopádně pro vás to znamená, že musíte po stanovenou dobu abstinovat a až pak by vám mělo být oprávnění vráceno.

S pozdravem,
Jan Vobořil

Citace: Zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel žadatele nebo řidiče, který byl v minulosti závislý na psychoaktivních látkách nebo je neschopný vzdát se vlivu psychoaktivních látek při řízení, je podmíněna bezpečným abstinenčním obdobím; za bezpečné abstinenční období se považuje nezpochybněná dvouletá důsledná a trvalá abstinence, jehož prokázání vyplývá ze závěrů učiněných příslušným odborným lékařem; pravidelná lékařská kontrola je podmínkou zdravotní způsobilosti vždy.

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:

Právní poradna A.N.O.
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací