Testování drog

Vloženo: 24. 6. 2020, Číslo dotazu: 4252

Dobrý den,
V našem státě je legální celá řada drog analogických k různým zakázaným látkám, například 1B-LSD, které se efekty v podstatě neliší od 'normálního' LSD. Problém ovšem je, že kupující nemá záruku, že mu namísto legálního analogu nepřijde látka nelegální, kterou je pro prodejce třeba snazší vyrobit či sehnat (nebo z nějakého jiného důvodu). Existuje v České republice nějaká možnost, například laboratoř nebo něco podobného, kam by mohl člověk donést či zaslat vzorek své látky a zpět by získal informaci, o jakou látku ve skutečnosti jde?

Odpovídá: Hana Fidesová (26. 6. 2020)

Dobrý den,

testování složení drog není v současné době v ČR využíváno jako nástroj snižování rizik uživatelů návykových látek ve Vámi uvedeném smyslu. Z hlediska práva je na testování poté, co látku obdržíte už v zásadě pozdě, pokud např. objednáváte látku ze zahraničí, existuje riziko odhalení již na hranicích v souvislosti s možnými právními následky za dovoz drog, pokud by se jednalo o nelegální látku.

Z hlediska snižování rizik se testování považuje za jeden z možných nástrojů, k němuž jednotlivé státy i odborníci přistupují různě. Další informace jsou k dispozici např. zde:
https://www.drogy-info.cz/publikace/zaostreno-na-drogy/2018-zaostreno/01-10-testovani-drog-jako-nastroj-minimalizace-rizik-u-rekreacnich-uzivatelu-drog/ nebo zde:
https://www.extc.cz/testovani-slozeni-drog.html .

S pozdravem Hana Fidesová

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:

Právní poradna A.N.O.
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací