Pozitivní test na drogy

Vloženo: 14. 10. 2020, Číslo dotazu: 4329

Hezký večer, v sobotu pozdě večer mě po cestě domů zastavila PČR, která provedla kontrolu dokladů a vozidla. Původně se mi zdálo, že hledají podobný vůz, ale ukradený. Chtěli vidět zavazadlový prostor a tak dále. To není důležité, jenom mě to překvapilo. Následně se mě začali vyptávat na drogy. Byl jsem upřímný a řekl jsem, že v mladí jsme sem tam něco zkoušeli, ale že nejsem žádný aktivní uživatel. Přiznal jsem se, že jsem ve čtvrtek kouřil cca. po dvou letech mariuhanu, protože jsem se cítil přepracovaný a chtěl jsem to zkusit jako formu odpočinku. Poté mě požádali o podrobení testu na alkohol a drogy. Test na alkohol u mě způsobil trochu nervozitu, protože jsme den před tím poměrně dost vypil, ale v době testu bylo už cca. 23:00, a naposledy jsem pil nějak v ranních hodinách. Test dopadl negativně. Následoval test na drogy, který k mému překvapení dopadl pozitivně na anfetamyn, metanfetamyn - čárka byla skoro nečitelné, ale bylo mi řečeno, že musím auto odstavit a jet k lékaři, souhlasil jsem a jeli jsme na stanici, kde semnou sepsali mojí výpověď, a poté se vyrazilo k lékaři, kde jsem dal moč a krev. Během vteřiny mi bylo sděleno, ze krom anfetamynu a metanfetamynu mám v moči i trochu thc. Poté zkoušeli moji motoriku apod. s tím jsem vůbec neměl problémy, cítil jsem se normálně a bez obtíží. Lékařům jsem řekl vše stejně jako policistům a jeli jsme znovu na stanici, kde jsem šel k výslechu a znovu opakoval, že jsem žádný pervitin ani extázi neužil. Výpověď jsem podepsal, řidičák mi nechali a šel jsem domu, s tím že mám čekat na krev. Bohužel, od neděle večer se necítím ve své kůží - bolí mě hlava, břicho a strašně špatně se mi polyká, úplně mě pálí na jazyku. Vůbec nejím, vždy zvládnu pár lžic a hotovo. Necitím se jako nachlazený, je to takové zvláštní. Jsem i poměrně unavený. Jsem člověk, který nikdy v životě neměl neschopenku do práce, ale tohle pondělí jsem měl, co dělat, abych to v práci zvládnul. Začínám už být i paranoidní jestli jsem v pátek nemohl vypít nebo sníst něco, co obsahovalo tyto návykové látky...Dokonce mi to nedalo a došel jsem ke svému obvodnímu lékaři, kam mám přijít zítra ještě znovu. V dnešní době si samozřejmě každý myslí, že to je COVID, ale ten už jsem prodělal. Z léku občas užívám akorát Diflonenac a Dorsiflex na bolest zad, to by nemělo nijak ovlivnit test na drogy, ne? Jsem z toho dost nervózní, nevím co mám čekat, hrozí mi nějaký test, obzvlášť teď v Nouzovém stavu? Jak mám postupovat?

Odpovídá: Hana Fidesová (16. 10. 2020)

Dobrý den,

Právní poradna A.N.O. poskytuje právní poradenství, Vaše dotazy směřují spíše do oblasti zdravotnictví, příp. toxikologie či farmakologie.

Pokud se týče toho, že Vám není dobře, nepředpokládám, že s uvedeným časovým odstupem by to mohlo souviset s užitím nějaké návykové látky v sobotu večer. Spíše se tedy bude jednat o jiné zdravotní problémy.
Pokud se týče léčiv Diclofenac a Dorsiflex, není mi známo, zda mohou způsobit falešnou pozitivitu orientačních testů, nicméně oba léky mohou ovlivnit řízení.
Laboratorní testy krve případnou falešnou pozitivitu odhalí. V tuto chvíli Vám tedy nezbývá než vyčkat výsledků laboratorních testů. Pokud se týče THC, orientační test moči mohl nejvýše odhalit přítomnost kanabinoidů, případnou hodnotu THC lze stanovit teprve z krve.
Bližší podrobnosti o problematice řízení pod vlivem návykových látek jsou na našem webu též zde: https://poradna.asociace.org/pravni-informace/rizeni-pod-vlivem/ .

S pozdravem Hana Fidesová

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:

Právní poradna A.N.O.
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací