Soud kvůli nezaplacení dluhu

Vloženo: 15. 10. 2020, Číslo dotazu: 4330

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Přišel mi dopis od soudu, že jsem zažalovan kvůli nesplácení půjčky. Jedna se o 25tis, chtěl bych se zeptat co mě u soudu čeká a na co se připravit. Bohužel jsem na nějakou dobu (vypadl) že života a nemohl jsem platit své půjčky, jedna se o 5 půjček v celkové hodnotě 300tis.to mě každá společnost zažaluje a budu muset k soudu? A co mi za toto hrozí? Budu moci platit dluh třeba splátkový kalendář? A nehrozí mi třeba vězení? Bohužel jsem dlouho neměl práci, nebyl jsem vedeny na úřadu práce, a mám dluh i na zdravotní pojišťovně. Bojím se co mě čeká a co se mi za toto může stat.. Děkuji za jakoukoli pomoc

Odpovídá: Hana Fidesová (16. 10. 2020)

Dobrý den,

pokud se jedná o žalobu, kterou podal věřitel (tj. ten, komu dlužíte, příp. firma, která pohledávku koupila), jedná se o tzv. civilní řízení, v jehož důsledku vám nehrozí vězení. To by Vám hrozilo, pokud by věřitel např. banka, podal trestní oznámení pro podvod, resp. úvěrový podvod, který by mohl spočívat v tom, že jste např. předložil nepravdivé potvrzení o příjmu, neměl v úmyslu půjčku uhradit ani jste nezačal apod.

Výsledkem civilníhořízení soudu je rozhodnutí, na jehož základě je dlužník povinen uhradit dluh, případně smluvní pokutu, úroky, náklady soudního řízení včetně nákladů na právní zastoupení protistrany. Můžete požádat soud, aby výjimečně rozhodl o plnění ve splátkách s ohledem na Vaši sociální situaci, kterou je třeba doložit.
Soudy obvykle o dluzích rozhodují písemně bez nařízení jednání, pokud netrváte na osobním projednání nebo to charakter žaloby vyžaduje. Pokud neuhradíte dluhy podle pravomocného rozhodnutí (rozsudek, platební rozkaz), lze je vymáhat exekučně. Pokud se týče dluhu na zdravotním pojištění, zdravotní pojišťovny nežalují dluhy u soudu, ale vydávají samy platební výměry, na jejichž základě lze dluhy vymáhat exekučně.

S ohledem na to, v jaké situaci se nacházíte, doporučuji, abyste věc konzultoval v některé dluhové poradně (kontakty např. zde: https://www.clovekvtisni.cz/co-delame/socialni-prace-v-cr/dluhove-poradenstvi nebo zde: https://www.obcanskeporadny.cz/cs/poradny ).

Pokud patříte do naší cílové skupiny, tj. jste uživatele či bývalým uživatelem návykových látek či gamblerem a Vaše dluhy s tímto problém souvisí, můžete se obrátit i na nás, mailem či telefonicky. Více viz zde: https://poradna.asociace.org/nase-sluzby/ .

S pozdravem Hana Fidesová

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:

Právní poradna A.N.O.
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací