Vloženo: 14. 9. 2021 Číslo dotazu: 4618

Dobrý den,
před nedávnem jsem ztratila kabelku se všemi věcmi. Volala jsem rodičům, aby mě odvezli domů, ale jelikož jsem to zjistila ráno a v noci předtím jsem pila a před rodiči se styděla, tak jsem řekla, že mě okradli a rodiče mě přiměli jít na policii, dokonce šli semnou i dovnitř.
Vše co jsem nahlásila jsem si tedy vymyslela a nikoho neoznačila jako pachatele, řekla jsem, že nevím kdo to byl a podala nespecifický popis vymyšlené osoby.
Chci se jít přiznat a chtěla bych se dotázat, jaký mi hrozí postih, když celý případ nebyl u soudu a nikoho jsem křivě neobvinila. Bohužel nahlášena suma odcizených věcí byla již přes 10 000 Kč.
Předem moc děkuji za odpověď.

Odpovídá Jan Vobořil (15. 9. 2021)

Dobrý den,
vzhledem k to
mu, že jste z krádeže neobvinila konkrétní osobu, domnívám se, že by takové oznámení nebylo možno kvalifikovat jako křivé obvinění dle § 345 TZ. Zároveň jste zřejmě nebyla v roli svědka, nejde tedy ani o křivé svědectví dle § 346 TZ. Nicméně dokážu si představit, že by toto jednání mohlo být kvalifikováno jako křivé vysvětlení, což je přestupek, za nějž může hrozit až pokuta 50 tisíc. Příslušné ustanovení kopíruji níže.

S pozdravem,
Jan Vobořil

§ 6 zákona č. 251/2016 Sb.
Přestupek křivého vysvětlení

(1) Fyzická osoba se jako osoba podávající před orgánem činným v trestním řízení vysvětlení o trestném činu spáchaném jiným dopustí přestupku tím, že úmyslně uvede nepravdu o okolnosti, která má podstatný význam pro rozhodnutí, nebo takovou okolnost zamlčí.

(2) Právnická nebo podnikající fyzická osoba se jako osoba podávající před orgánem činným v trestním řízení vysvětlení o trestném činu spáchaném jiným dopustí přestupku tím, že uvede nepravdu o okolnosti, která má podstatný význam pro rozhodnutí, nebo takovou okolnost zamlčí.

(3) Za přestupek podle odstavce 1 nebo 2 lze uložit pokutu do 50000 Kč.