§283 - dovoz pro vlastni potrebu

Vloženo: 15. 6. 2022, Číslo dotazu: 4824

Dobry den,

v trestnim zakoniku v §283 1) je uvedeno nasledujici:
"Kdo neoprávněně vyrobí, doveze, vyveze, proveze, nabídne, zprostředkuje, prodá nebo jinak jinému opatří nebo pro jiného přechovává omamnou nebo psychotropní látku, přípravek obsahující omamnou nebo psychotropní látku, prekursor nebo jed, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem."

rad bych se zeptal, zda se spravne domnivam, ze i dovozem latky (pro vlastni potrebu), ktera je na seznamu omamnych a psychotropnich latek tento paragraf neprosuji a ze tedy dovoz a ponechani si mnozstvi mensiho nez male pro vlastni potrebu je vzdy pouze prestupkem.

Tedy, ze ta podminka je myslena nasledovne:
Kdo ((neoprávněně vyrobí or doveze or vyveze or proveze or nabídne or zprostředkuje or prodá or jinak opatří) and (jinému opatří)) or (jiného přechovává).

Dekuji za odpoved.

Odpovídá: Hana Fidesová (17. 6. 2022)

Dobrý den,

ne, bohužel si to vykládáte špatně. Jakýkoliv dovoz návykové látky v jakémkoliv množství, byť je pro vlastní potřebu, je vždy posuzován jako trestný čin dle § 283 tr. zákoníku.
Přestupkem je pouze přechovávání malého množství pro sebe, výhradně na území České republiky. Přechovávání jakéhokoliv množství drogy pro jiného je také trestným činem dle § 283 tr. zákoníku, a to Vás právě zřejmě zmátlo. Ostatní způsoby jednání zde uvedené, tj. dovoz, vývoz apod. jsou trestné bez ohledu na to, zda se jich dopustíte pro sebe či pro někoho jiného.

Zákon tedy mírněji přistupuje pouze k držení drogy pro vlastní potřebu na území České republiky. Jednotlivé skutkové podstaty jsou k dispozici na naše webu zde: https://poradna.asociace.org/pravni-informace/pravni-postih-za-uzivani-a-drzeni-drog/ .

S pozdravem

Hana Fidesová

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:

Právní poradna A.N.O.
Koněvova 1929/95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací