Vloženo: 21. 5. 2023 Číslo dotazu: 5150

Dobrý den, chci se zeptat co znamená když mi přišel dopis k předvolaní k veřejnému zasedání jakožto mě odsouzeného za přechovávání omamných a psychotropních látek a jedu. Asi tak necelé dva roky zpět jsem dostal podmínku na 18 měsíců ale do teď jsem nespáchal nebo nikde jsem nebyl předvolán a ani mě nikdo neřešil či tedy mám čekat ?

Odpovídá Hana Fidesová (22. 5. 2023)

Dobrý den,

v případě podmíněného odsouzení k trestu odnětí svobody, soud do jednoho roku od skončení zkušební doby rozhoduje o tom, zda se odsouzený ve zkušební době osvědčil či nikoliv. O osvědčení soud rozhoduje zpravidla ve veřejném zasedání.

Ve vašem případě soud tedy nařídil veřejné zasedání za účelem rozhodování o osvědčení se ve zkušební době. Soud rozhoduje o osvědčení vždy, i když podmíněně odsouzený nespáchal ve zkušební době žádný trestný čin, neboť posuzuje celkově, zda vedl řádný život, jak se postavil např. k náhradě škody a podobně.

Doporučuji vám se k jednání dostavit a vzít si sebou doklady svědčící o řádném životě, např. nájemní smlouvu, pracovní smlouvu apod. Pokud byla trestným činem způsobena škoda, doložte její úhradu, nicméně s ohledem na charakter trestného činu předpokládám, že toto u vás není relevantní. Můžete předložit např. i potvrzení o léčbě závislosti, pokud jste ho podstoupil.

To, že jste nic nespáchal, samozřejmě neprokazujete, soud tyto skutečnosti zjišťuje z databází, které má k dispozici.

S pozdravem

Hana Fidesová