Vloženo: 22. 5. 2023 Číslo dotazu: 5151

Dobrý den chtěl jsem se zeptat.v roce 2016 jsem dostal podmínku za krádež a minuly rok jsem dostal prospěšné práce a soud mi podmínku proměnil na 10 měsícu na tvrdo. Mezitím jsem ale prospěšné práce dodělal a probační úředník mi řekl že mám podat stížnost jelikož když, jsem prospěšné práce dodělal tak se musím na mě hledět jako bych čin nespáchal a tudíž nemůže být minula podmínka pro porušení podmínky proměnná chci se zeptat jestli je tomu tak děkuji

Odpovídá Jan Vobořil (23. 5. 2023)

Dobrý den,

předně je třeba říci, že stížnost proti proměně podmínky je možné podat do třech dnů od oznámení, tedy buď do tří dnů od veřejného zasedání, kterého jste se účastnil a kde byla podmínka prioměněna, nebo do tří dnů ode dne doručení rozhodnutí, pokud jste se veřejného zasedání neúčastnil. Pokud v této lhůtě jste, pak určitě stížnost podejte. Pokud lhůta uplynula, pak je již celkem irelevantní, jestli soud zohlednil či nezohlednil správně předchozí rozhodnutí a jeho zahlazení.

Co se týče otázky obecně prospěšných rpací, pak jejich odpracování může být důležité, nicméně posuzuje se řádný život v době podmíněného odsouzení, kde lze za porušení této podmínky považovat i zahlazená odsouzení.

S pozdravem,
Jan Vobořil