Vloženo: 16. 3. 2024 Číslo dotazu: 5579

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu.

Můj bratr je závislý na alkoholu. Pije hodně, dokud má peníze tak vše utratí za alkohol. Není schopen si najít práci. Pokud někde začne tak je hned propuštěn z důvodu, že mu naměří alkohol. Je už asi 2 roky na ÚP a na soc. dávkách. Žije sám v bytě, rodina bydlí ve vedlejším bytě. Rodinní příslušníci (bratři, dcera, matka) se mu snaží pomoci, ale pomoc odmítá, s tím že ji nepotřebuje. Tvrdí že má vše pod kontrolou.

Je zanedbaný, nestará se osvůj vzhled a zdraví. Poslední dva roky se u něj objevují epileptické záchvaty. Dlé lékařů jsou vyvolány požíváním alkoholu. Má předepsané léky, které buď nebere nebo je úžívá společně s alkoholem. Epileptické záchvaty má čím dál častěji. Většinou ho RZS odveze a po pár dnech kdy ho propustí z nemocnice, pokračuje znovu v pití. Má také často různá zranění, úrazy vyvoláné svým stavem a častými pády.

Agresivní většinou nebývá. Někdy uráží (nadává) na všechny v okolí i své blízké.

V minulosti (během min. asi 10 let) šel 2x na protialkoholní léčení, ale vždy léčbu předčasně ukončil. Léčení v současné době odmítá. Bydlí v bytě, který vlastním já (jsem jeho bratr). Náklady na bydlení mi zatím platí (pobírá příspěvek na bydlení), ale byt neudržuje. Svým chováním obtěžuje okolí.

Máme vážné obavy, že s přibývajícími ep. záchvaty a pády si způsobí zranění, které budou mít tragické následky. Máme obavu že kombinace léků a alkoholu mu poškodí zdraví. Kontaktovali jsme jeho praktického lékaře, ale te mu jen doporučil protialkoholní léčbu. Tu odmítl. Několikkrát jsme se mu snažili domluvit, ale bezvýsledně.

Zvažoval jsem že mu odmítnu nadále poskytovat levné bydlení v bytě a nájemní smlouvu mu už neprodloužím. Jsem ale přesvědčen, že jiné bydlení si nesežene a skončí na ulici. Jeho matka (69let) jeho alkoholismus těžko nese a problémy, které si její syn způsobuje se začínají projevovat i na jejím zdraví, což mě znepokojuje.

Existuje nějaké řešení?

Je nějaká možnost zbavit ho způsobilosti k právním úkonům, odebrat mu přístup k financím a tedy i k alkoholu? Myslíme si že svým chováním ohrožuje svůj život a zdraví. Musel by o tom rozhodnout asi soud a nevím zda je to v našem případě vůbec možné? Pokud ano, tak jak se postupuje?

Děkuji předem za vaši radu a odpověď.

S pozdravem

O. S.

Odpovídá Jan Vobořil (19. 3. 2024)

Dobrý den,

omezení svéprávnosti je možné v případech, kdy někdo v důsledku své psychické nemoci ohrožuje svým jednáním své vlastní zájmy. Nejde tedy pouze o to, jestli žije destruktivní život, ale i o to, jestli ho žije v důsledku duševní nemoci. Situace vašeho bratra, který trpí silnou závislostí, jak jsem pochopil, by mohla být takovým případem. Omezení by bylo třeba směřovat na konkrétní jednání. Nejčastější je právě nakládání s penězi. Otázka nicméně je, jestli by takové omezení skutečně vedlo ke kýženému efektu, že by se nedostal k alkoholu. Teoreticky je možné i omezení pokud jde o rozhodování o léčbě, v praxi tedy nemůže takový člověk například podepsat revers. V situaci, kdy se ale léčit nechce se stejně domnívám, že by takové omezení nemělo reálný význam. Léčebny nejsou obecně stavěny na lidi, kteří se léčit fakticky nechtějí.

Návrh na omezení svéprávnosti můžete podat jako rodinní příslušníci k soudu v místě jeho bydliště. K návrhu je třeba přiložit písemné doklady dokládající jeho stav, případně třeba navrhnout svědky, kteří budou schopni o jeho stavu mluvit. Soud obvykle jmenuje soudního znalce, který by jeho stav posoudil a vyjádřil se k nutnosti omezení svéprávnosti. Soud pak obvykle vychází ze stanoviska znalce.

S pozdravem,
Jan vobořil