Vloženo: 18. 3. 2009 Číslo dotazu: 1070

Dobrý den, na otce byla vyhlášena exekuce. Chtěl bych se zeptat, jaký vliv to bude mít na mě (syna), jestliže bydlím stále s rodiči?
V současné době chodím do práce a kupuji vlastní byt. Je možné, aby exekutor požadoval nějaký můj majetek resp. cokoli jiného? Můžu udělat nějaké preventivní opatření?
Také bych se chtěl zeptat, co bych mohl v této situaci udělat pro maminku, když vím, že je v cele věci nevině, že všechny dluhy nadělal otec? Děkuji

Odpovídá Helena Svatošová (18. 3. 2009)

Dobrý den,

Právní poradna A.N.O. se specializuje na právní problémy souvisejícími s užíváním drog, což s Vaším dotazem patrně nesouvisí, nicméně problematika exekucí by mohla zajímat i další tazatele. Odpověď proto viz zde:

Exekuce smí být prováděna výlučně na majetek povinného (dlužníka) a nikoli jiných osob z jeho rodiny. Pokud se tak děje, je to v případě exekuce na movité věci, u kterých není na rozdíl od nemovitostí, bankovních účtů, mezd. apod. označen v nějaké evidenci jejich vlastník. Pokud jsou však zabaveny movité věci osob odlišných od dlužníka, jde o postup nezákonný, kde zákon dává psotiženým nástroje, jak dosáhnout nápravy. To, že exekutoři se těchto nezákonností dopouští nezřídka a že náprava není snadná, je aktuální problém legislativy a praxe, ale na principu exekuce (postižen může být jen dlužník) nic nemění.

Nehrozí Vám tedy jakýkoliv postih Vaší nemovitosti, prostředků u finančních institucí apod. V případě Vašich movitých věcí, jsou-li v místě bydliště otce, doporučuji preventivně si uchovávat od nich účtenky a doklady, nafotit si je, zajistit si svědky, kteří dosvědčí, že jde o Váš majetek - pro případ eventuality postihu Vašich věcí. Pokud víte, který exekutor je pověřen výkonem exekuce, je možné se na něj písemně obrátit a předem mu věci popsat a označit jako své, s infomací, že to můžete doložit, preventivně jej informujete a v případě jejich zabavení se budete právně bránit včetně vymáhání náhrady škody. I to může pomoci.

Co se týče vaší matky, pokud je s otcem v manželství a dluhy, které jsou exekuovány vznikly za trvání manželství, lze bohužel postihnout i věci spadající do společného jmení manželů. Potom je však účastníkem exekučníh řízení i matka, což obnáší právo nahlížet do exekutorského spisu, podávat námitky proti nákladům exekuce (často bývají nadsazené), žádat soud o zastavení či odložení exekuce (jsou-li dány podmínky).

Do společného jmení nepatří věci získané jedním manželem v restituci, dědictvím či darem a věci osobní potřeby. Pokud by tyto věci měly být zabavovány, je třeba se bránit vylučovací žalobou, protože předmětem exekuce být nemohou. Od věci u nich samozřejmě nejsou ani shora popsaná preventivní opatření.

Za PPANO,
Helena Svatošová