Vloženo: 5. 3. 2012 Číslo dotazu: 1965

dobrý den ,chtěla jsem se vás prosím zeptat -statní zástupce podal návrh na potrestání podle§179c -odst.2písm.a -samosoudkyně vydala trestní příkaz v trvaní 8měsícu na skušebnípodmínce 2roky za škodu 3000kč -dle mého nazoru byse mělo jednat o přestupek ?mohly byste my prosím zdělit ,zdaly ten trestní příkaz je přehnaný -děkuji M.D

Odpovídá Hana Fidesová (7. 3. 2012)

Dobrý den,

Právní poradna A.N.O. se specializuje na právní problémy související s užíváním drog, přičemž z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, zda se jedná o takovou situaci.

Ve svém dotazu neuvádíte právní kvalifikaci trestného činu, za který Vám byl trest uložen. Usuzuji, že se jednalo o krádež, pro bližší posouzení je však třeba vědět konkrétní okolnosti trestného činu. Způsobení škody nižší než 5000 Kč krádeží automaticky neznamená, že věc se bude posuzovat jako přestupek. Např. u krádeže vloupáním (např. do osobního vozidla, do prodejny) nehraje výše škody roli, o trestný čin se v takových případech jedná, i kdyby hodnota odcizené věci činila např. 100 Kč. Obdobně u pachatelů, kteří se dopustí krádeže na osobě (tzv. kapesní krádeže) či v případech recidivy (v předchozích 3 letech došlo k potrestání nebo odsouzení za krádež) nehraje výše škody roli, tj. může být nižší než 5000 Kč. Lze tedy usuzovat, že se jednalo o některý z výše uvedených případů a čin je správně posuzován jako trestný čin. Pokud s výší trestu nesouhlasíte, máte právo podat do 8 dnů od doručení trestního příkazu odpor (není jen nutno odůvodňovat). Následkem podání odporu je, že se trestní příkaz ruší, soud nařídí ústní jednání ve věci (tzv. hlavní líčení) a rozhoduje tak, jako by trestní příkaz nikdy nevydal. Pachateli tak může uložit stejný, příznivější, ale i přísnější trest než tomu bylo v trestním příkazu.

Níže pro Vaši informaci cituji znění § 205 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, který se týká trestného činu krádeže.

S pozdravem

Hana Fidesová

"§ 205
Krádež

(1) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a
a) způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou,
b) čin spáchá vloupáním,
c) bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí,
d) čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě, nebo
e) čin spáchá na území, na němž je prováděna nebo byla provedena evakuace osob,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

(2) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a byl za čin uvedený v odstavci 1 v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 větší škodu.

(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo
c) způsobí-li takovým činem značnou škodu.

(5) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu, nebo
b) spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady (§ 309), teroristického útoku (§ 311) nebo teroru (§ 312).

(6) Příprava je trestná."