Vloženo: 10. 8. 2015 Číslo dotazu: 2926

Dobrý den,
měl bych na Vás otázku.
Dne 5.2.2015 jsem byl zastaven hlídkou policie.Byl jsem vyzván k provedení testu na návykové látky který vyšel pozitivně na amfetamin a cannabis.Byl jsem tedy vyzván k odběru vzorku krve a moči s kterým jsem souhlasil.Na místě mi byl odebrán ŘP. Nyní po 3 měsících mi bylo doručeno rozhodnutí, o odložení věci z důvodu rozhodnutí toxikologické laboratoře o přítomnosti návykových látek v krvi a moči VYHODNOCENO jako NEGATIVNÍ. ŘP si na základě tohoto rozhodnutí můžu již dnes vyzvednout.
Zajímalo by mě, jakým způsobem a jestli vůbec se mohu dožadovat satisfakce za neopodstatněné (na základě došlého rozhodnutí) zabavení ŘP na dobu 3 měsíců (omezený výkon povolání), dále za neopodstatněnou úhradu odvozu policií na sběrné místo vzorku moči a krve, úhrada samotného vyšetření a dále neopodstatněná úhrada za rozbor krve ve zdravotnickém zařízení.

děkuji za odpověď

Odpovídá Hana Fidesová (12. 8. 2015)

Dobrý den,

předpokladem nároku na náhradu škody nebo nemajetkové újmy je nesprávný postup nebo nezákonné rozhodnutí ze strany policie nebo správních orgánů. Pokud byl pozitivní slinný test, tak je to důvod pro podezření, že je řidič pod vlivem návykové látky. Toto podezření pak může být důvodem pro zadržení řidičského průkazu. To, že se následně ukáže, že výsledky byly falešně pozitivní ještě neznamená, že původní postup policie byl v rozporu se zákonem, byť chápu, že je tento postup vnímán jako nespravedlivý.

Pochybení se tak ve Vašem případě dá především spatřovat v průtazích v řízení, kdy vyhodnocení krevních testů trvá i několik měsíců, ačkoli k tomu v obdobných případech stačí zhruba dva týdny. V takovém případě by mohlo být uplatnění nároku úspěšné. Současně pokud byl výsledek testu krve i moči negativní, tj. nebyly zjištěny vůbec žádné hodnoty návykových látek, nelze po Vás požadovat náhradu za laboratorní testy ani za odvoz do zdravotnického zařízení.

Při uplatnění nároku na náhradu škody nebo nemajetkové újmy vůči státu se postupuje v souladu s zákonem č. 82/1998 Sb., o odpovědnosti státu za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem, viz zde: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-82, zejm. §13 a násl. ).

V první fázi je nutné se obrátit na příslušné ministerstvo (v případě pochybení policie, případně obce v rámci přenesené působnosti se jedná o Ministerstvo vnitra) a pokud tento orgán nevyhoví, lze podat žalobu k soudu.

S pozdravem Hana Fidesová