Vloženo: 2. 8. 2016 Číslo dotazu: 3321

Buď jste jeden jak druhý zřejmě nechápavý nebo jste zřejmě debilové. Uvádím po několikáté, že vím co je opis a výpis, ale na tohle téma jsem nedal ani dotaz. Buď neumíte číst, což u právníka je docela průšvih nebo na to právně nemáte.
Maturoval jsem z práva, ale vaše odpovědi i by neuspokojily ani maturitní komisi.
Od vás, již raději nic vědět nechci, protože buď nechcete nebo neumíte neumíte odpovědět.
Mimochodem kdo měl podmínku pod jeden rok je po výmazu v trestním rejstříku bezúhonný po pěti letech, což splňuji. Je dokonce bezúhonný i u náboru u policie, jelikož jsem byl pozván na fyzické a psychologické testy.
Napřed se naučte práva a posléze poskytujte rady, jelikož vaše rady jsou k ničemu a nezdělili jste mě nic co bych nevěděl.
Poradny na alkohol ty nepotřebuji jelikož nekouřím, nefetuji a nikdy jsem neholdoval a neholduji alkoholu, jsem totiž abstinent.

Odpovídá Hana Fidesová (5. 8. 2016)

Dobrý den,

přestože deklarujete, že o žádné další poradenství zájem nemáte, neboť jste přesvědčen o správnosti svých právních názorů, pro potřebu dalších tazatelů považuji za vhodné uvést níže uvedené vysvětlení k problematice bezúhonnosti ve vztahu k výkonu povolání policicsty, event. stážníka obecní policie.

Pokud byste se přesto rozhodl s námi jakýmkoliv způsobem do budoucna komunikovat, žádám Vás, abyste se v budoucích dotazech omezil na věcnou stránku dotazu a neužíval vulgární či emotivní označení třetích osob, institucí apod.
Ostatně i v případě, že uspějete a stane se z Vás policista či strážník, patří dodržování pravidel slušného chování přímo k zákonným povinnostem Dle zákona o Policiii České republiky a zákona o obecní policii platí, že:
"Policista a zaměstnanec policie jsou při plnění úkolů policie povinni dodržovat pravidla zdvořilosti a dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní."
"Při provádění zákroků a úkonů k plnění úkolů obecní policie je strážník povinen dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní a nepřipustit, aby osobám v souvislosti s touto činností vznikla bezdůvodná újma a případný zásah do jejich práv a svobod překročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného zákrokem nebo úkonem."

Na Vaše dotazy jsme reagovali zde:
http://poradna.asociace.org/webova-poradna/?itemID=3296 .
a zde:
//poradna.asociace.org/webova-poradna/?itemID=3309 .

Nezbývá než konstatovat, že pro účely přijetí do služebního poměru u Policie ČR nejste bezúhonný, a to i přesto, že máte odsouzení již zahlazeno. Za bezúhonného se pro účely přijetí do služebního poměru u bezpečnostního sboru nepovažuje občan, který byl kromě jiného v posledních 10 letech pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin s horní hranicí trestní sazby odnětí svobody nepřevyšující 2 roky. Pokud jste byl pravomocně odsouzen v roce 2008 za ohrožení pod vlivem návykové látky, což je úmyslý trestný čin s uvedenou trestní sazbou, nejste prozatím bezúhonný. Pokud Vás Policie ČR i přesto považuje za bezúhonného, činí tak dle mého názoru v rozporu se zákonem.

Jiná situace by nastala, pokud byste chtěl pracovat u obecní policie. To ovšem nebudete policistou, ale strážníkem. Podmínky bezúhonnosti pro strážníka jsou významně mírnější než pro policistu a tam byste za bezúhonného zřejmě považován byl.


S pozdravem

Mgr. Hana Fidesová, Ph.D.
vedoucí projektu Právní poradny A.N.O.