Concerta a RP

Vloženo: 13. 10. 2020, Číslo dotazu: 4328

Dobrý den, užívám lék concerta 18mg (léčba add). Vím, že se jedná o látku podobnou amfetaminu. Můj dotaz zní, jak je to v případě policejní kontroly. Budu se snažit si rozplánovat den tak, aby uběhlo minimálně 12hodin od požití léku, pak teprve usednu za volant. Předpokládám, že např. pokud daný den lék neužiji, test mi vyjde stejně pozitivní, PČR mi odebere ŘP a odveze mě na krev. Zde předpokládám, že dojde ke zjištění, že jsem nebyl pod vlivem léků, ale než dojde k prošetření, tak mohu byt i měsíc bez ŘP. Případně kontroluje nějakým způsobem PČR, zda lék užívám legálně? Děkuji za odpověď..

Odpovídá: Hana Fidesová (16. 10. 2020)

Dobrý den,

pokud se týče užívání léčivého přípravku Ckoncerta, jak je uvedeno v příbalovém letáku, tento přípravek skutečně může vyvolat falešně pozitivní výsledky laboratorních testů na amfetaminy.

Pokud byste tedy měl falešně pozitivní testy, může se skutečně stát, že Vám policie řidičský průkaz zadrží na místě. Policie tak však nemusí učinit. Doporučuji v případě pozitivního orientačního testu tuto skutečnost sdělit policii a zejména lékaři, který bude provádět následující lékařské vyšetření. Pro rozhodnutí, zda řidičský průkaz bude zadržen či nikoli, slouží policistům též výsledek lékařské kontroly. Lékař je schopen fundovaně možný efekt tohoto přípravku zhodnotit. Můžete samozřejmě nosit potvrzení lékaře o tom, že tento přípravek máte legálně předepsán. Je to však spíš podpůrný důkaz, do doby laboratorních výsledků se skutečně může stát, že Vám řidičský průkaz bude zadržen. To, že řidič užívá léky, které mohou způsobit falešnou pozitivitu orientačních testů fakticky nevylučuje i užívání návykové látky i nadužívání tohoto léku. Metylfenidád sám o sobě je zařazen mezi návykové látky. Nikde ovšem není stanoveno, od jakého množství účinné látky v krvi se řidič považuje za ovlivněného touto látkou. To by v konkrétním případě musel stanovit znalec.

S pozdravem Hana Fidesová

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:

Právní poradna A.N.O.
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací