Odebrání řidičského průkazu

Vloženo: 6. 1. 2021, Číslo dotazu: 4388

Dobrý den,
Dne 14.12.2020 mi byl odebrán řidičský průkaz, dali mi policisté tzv. Liznout , první test po 8min jím vyšel pozitivní na metanfetamin , zažádat jsem o druhý test který mi dělali též hned a znovu vyšel pozitivně, zažádat jsem o odběr krve a moči, výsledky z moči mám negativní ale stále čekám na výsledek z krve . Nikdy jsem žádné drogy neužil, jak je možné že mají výsledky z moči a krve ne. Dne 5.1.2021 se mi nedostalo žádné vyrozumění jak jsem na tom. 6.1 2021 jsem šel na dopravní uřad kde mi řidičak zadržují a bylo mi zděleno že krevní test to bylo odeslané teprve v pondělí a budu čekat dalších 30dnu. Chci se zeptat jak je to možné urychlit nebo na koho se obrátit. Nebil jsem informován žádným dopisem na adresu kferou jsem uvedl

Odpovídá: Jan Vobořil (7. 1. 2021)

Dobrý den,

není neobvyklé, že jsou orientační testy pozitivní a testy z moči a krve následně negativní. Je to dáno tím, že testy ze slin či potu nedokážou dostatečně jasně rozlišit jednotlivé konkrétní látky a může dojít k falešné pozitivitě. K zpracování krevních testů není dána zákonem nějaká konkrétní doba, nicméně samozřejmě by mělo být postupováno tak, aby dopad do vašich práv byl co nejmenší. Není žádný důvod, proč nebyly krevní testy odeslány k analýze už v prosinci. I doba zpracování testů, kterou úřad uvádí, je nedůvodně dlouhá, v obdobných případech je možné testy zpracovat během 14 dnů.

Obávám se nicméně, že proces v tuto chvíli už nijak urychlit nemůžete. Co ale můžete zkusit v případě, že výsledky budou negativní a řidičský průkaz vám vrátí, zažádat o náhradu škody způsobené nesprávným úředním postupem, protože zbytečné průtahy, kvůli nimž nemůžete řídit, mohou vést ke zvýšeným nákladům, které máte, včetně případné nemateriální újmy.

S pozdravem,
Jan Vobořil

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:

Právní poradna A.N.O.
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací