Legalita návykových látek

Vloženo: 7. 9. 2021, Číslo dotazu: 4614

Dobrý den. Pokud u sebe držím látku, která podle Nařízení vlády č. 184/2021 je legální, jak to funguje pokud se látka do Nařízení nově přidá?
Je nějaký časový limit do kdy se mám látky zbavit?
Případně dává vláda vědět předem co bude zakázané?
Děkuji :)

Odpovídá: Hana Fidesová (7. 9. 2021)

Dobrý den,

seznam návykových látek je uveden v nařízení vlády č. 463/2013 Sb. Vámi uváděné nařízení vlády č. 184/2021 Sb. je pouze novelou, tj. mění se jím předchozí znění nařízení.

Nařízení vlády se zveřejňuje stejně jako jiné právní předpisy ve Sbírce zákonů - viz zde: https://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/ . Okamžikem zveřejnění je nařízení platné, dati, účinnosti (tj. od kdy je třeba se normou řídit) je uvedeno na konci nařízení. V tomto předpise bývá vždy určitý časový odstup od zveřejnění po účinnost. Pokud by šlo o mediálně zajímavou látku, mohl byste se nějaké informace dočíst ve zprávách, obvykle tomu tak však není.

Pokud byste chtěl vědět o projednávání novely nařízení, musel byste sledovat legislativní proces (https://apps.odok.cz/veklep ), což není pro běžný život úplně praktické. Mnohem jednodušší je občas nahlédnout do úplného aktuálního znění předpisy na www.zakonyprolidi.cz .

Žádné lhůty pro likvidace "přebytků" původně legálních návykových látek zákonodárce pro občany nestanovuje.

S pozdravem Hana Fidesová

Vložit nový dotaz Zobrazit archiv

Kontakt

Adresa:

Právní poradna A.N.O.
Koněvova 95
130 00 Praha 3 - Žižkov

tel.: 222 582 932
mobil: 736 760 701

E-mail: ppano@asociace.org

Asociace nestátních organizací